Arva Rescuer 27
aneb bezpečnost především
Během letošní sezóny jsme měli možnost otestovat některé vybavení od značky ARVA, kterou spousta z nás důvěrně zná. Pro ty, kteří nejsou této značky znalí, tak je to francouzská společnost zabývající se výrobou lavinového vybavení a vybavení pro pohyb ve volném terénu. Veškeré produkty jsme měli možnost otestovat díky spolupráci se skialpshop.cz, za což bych zde rád poděkoval. Ale nyní již k samotné recenzi batohu Arva Rescurer 27.
Jak již samotný název napovídá jedná se o batoh s objemem 27l. Ten se svými rozměry hodí spíše na jednodenní pobyty ve volném terénu. Vnější zpracování se jeví jako velmi odolné a to jak použitým pevným a nepromokavým materiálem, tak i velmi kvalitním švům, které jsou na exponovaných místech zdvojeny. Záda batohu jsou vyrobena z tvrzeného materiálu a batoh tak částečně slouží jako chránič páteře. A že chrání velmi kvalitně, můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Bederní pás je neodnímatelný, což některým lidem může vadit a snižovat variabilitu batohu. Z mého pohledu to ovšem překážka nebyla. Na bederním pásu jsou také upevněny očka pro základní lezecké potřeby. Hrudní pás je u tohoto batohu samozřejmostí a na jeho spojkách je umístěna píšťalka pro nouzové situace.
Důležitou vlastností batohů do volného terénu, je možnost uložení lavinové lopatky, sondy a lékárničky (pokud nějakou nosíte) a rychlý přístup k této výbavě. Zde mě Arva mile překvapila. Všechny tyto věci jsou velmi rychle dostupné pod zády batohu, ve speciální části určené pouze pro lavinové vybavení. V této kapse jsou také kapsy šité na míru pro lopatku, sondu a také lékárnu. Přístup ke všemu je vyřešen možností okamžitého „odtrhnutí“ zad za žlutá poutka. Zip je uprostřed zad, v horní části přerušen, a trhnutím za poutka se okamžitě dostanete do batohu (viz. Foto 3).
Vnitřní zpracování batohu mě nijak nepřekvapilo, je většinou průměrné. Skládá se ze dvou hlavních komor a jedné malé horní kapsy na zip, pro umístění drobností (viz. Foto 4). Zde mi trochu schází izolovaná kapsa na mokré oblečení (člověk se zapotí při tom šlapání :)) ).
Neméně důležitou součástí je možnost upevnění snowboardu a lyží na batoh. Tento batoh umožňuje upevnění lyží jak podél batohu tak i upevnění na uhlopříčku (viz. Foto 5). Upevnění snowboardu je klasické - na výšku. Zde jsem velmi ocenil možnost schování všech poutek a háčků dovnitř batohu, aby netrčely ven a nezacláněly při běžném nošení.
To by bylo vše k tomuto batohu. Mé zkušenosti s tímto batohem jsou velmi dobré. Dokonce bych řekl, že je to nejlepší jednodenní batoh, co jsem kdy měl. Využijete ho jak v zimě, tak v létě na tůry nebo prostě jen tak na běžné nošení. Kdyby jste měli jakékoli otázky klidně pište na jiri.zelinka zavinac powderline.cz.
Autor: Jirka Zelinka