SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Lavinové vyhledávače

Lavinové vyhledávače

Vloženo: 05.11.2010
Jednou ze základní výbavy freeridera je lavinový vyhledávač, dále jen „pípák“, který nám slouží k zjištění polohy zasypaného. V průběhu posledních pár let, se tato technologie hodně posunula a tak Vám přinášíme přehled toho aktuálního na následující sezónu.Základní funkcí, kterou má každý pípák je přepnutí mezi polohami hledání a vysílání. Standardně po dobu ježdění máte zvoleno vysílání.  Všechny pípáky vysílají na frekvenci  457 kHz, proto nemusíte mít obavy ohledně kompatibility jiných typů. V minulosti se pípáky dělily na analogové a digitální, dnes se prodávají, až na pár výjimek kombinace nebo jen digitální.  U analogových vyhledávačů se vyhledává jen pomocí indikátoru síly signálu díky síly tónu nebo diod a práce v terénu vyžaduje více cviku na rozdíl od digitálních.  Těm signál zpracovává procesor a vypočítává směr k zasypanému, zobrazuje vzdálenost na základě stavu signálu. Rozdíly mezi digitálními vyhledávači nejsou nikterak závratné a tak by se dalo říct, že je jedno jaký si koupíte. Ty nejmodernější mají možnost určení přímé cesty k zasypanému (nemusíme se pohybovat po elipse k zasypanému), možnost vybrat si koho začít hledat jako prvního atd. V našem výběru začneme nejstarším hráčem na trhu a tou je firma Ortovox. 

Ortovox 3+
Počet antén:  3
Maximální dosah: nad 41m
Váha: 200g bez baterií
Baterie: 1x AA
Link: Orthovox 3+
Manual: 3+ (ENG,FR,IT,DE)

Tato novinka pozná v jakém směru (poloze) se nacházíte a většinu energie pošle do příslušné antény. Díky tomu na signál z tohoto vyhledávače narazíte mnohem rychleji. Samozřejmostí je možnost vypnutí signálu již nalezeného zasypaného a pokračování na dalšího zasypaného, aniž byste museli dotyčnému vyhledávač manuálně vypínat. Velmi jednoduché ovládání díky jednomu tlačítku na přední straně.

Ortovox S1
Počet antén: 3
Maximální dosah: nad 50m
Váha: 360g s bateriemi
Baterie: 3x AAA
Link: Orthovox S1
Manula: S1 (ENG,FR,IT,DE)

Má LCD displej a celý design je ve stylu sklápějícího se telefonu. Při otevření se automaticky přepne do vyhledávacího režimu. Označí pomocí kříže laviniště na displeji a dále zobrazí přehledně počet zasypaných a jejich relativní polohu. Hledání probíhá pomocí šipky a grafického zobrazení, kde je třeba panáčky držet ve středu kříže. Výhodou je velmi intuitivní a rychlé pochopení jak s přístrojem zacházet. Zobrazí max: 4 zasypané. Jako další funkcí je tísňové pískání, kompas , teplota atd.

Pieps DSP
Počet antén: 3
Baterie: 3x AAA
Vystup: Stereo Jack
Maximální dosah: 50m
Váha: 198g  bez baterií
Link: Pieps DSP
Manuál: DSP (ENG,CZE,SLO,IT,FR,ESP,HU)

Jako jeden z prvních vyhledávačů na trhu, který velmi dobře lokalizuje i oběť ve velké hloubce. Zobrazuje počty zasypaných, s možností vypnutí signálu již zasypaných. Dále scan, který nám řekne, v jakých vzdálenostech jsou jednotlivé oběti zasypány. Jeho slabšího a levnějšího bratra PIEPS FREERIDE nedoporučuji, kvůli slabým schopnostem hledání. Typ DSP má ještě typ Advanced, který je s kompasem, teplotou a dalšími  funkcemi.  

MAMMUT Pulse Barryvox
Počet antén: 3
Maximální dosah: 50m
Váha:  210g bez baterií
Baterie: 3x AAA
Link: Pulse Barryvox
Manual: Pulse Barryvox (ENG)

Velmi dobrý vyhledávač, který podporuje jak analogový tak digitální mód. Podporu více zasypaných a přepínání mezi zavalenými. Pří zavalení více obětí lze vybrat, kterou oběť vyhledat první. Ukazuje od nejblíže po nejvzdáleněji zavaleného. Tento typ má i pulse monitor a tak pokud hledáte někoho se stejným Barryvoxem,  můžete zjistit, zda má dotyčný puls a žije. Osobně bych na tuto informaci nespoléhal, protože nikdy nevíte, jestli má dotyčný vyhledávač na těle pro monitorování vitálních funkcí nebo někde v batohu či ho odděluje chránič.

ARVA LINK
Počet antén: 3
Maximální dosah: 80m
Hmotnost: 220g bez baterií
Link:  ARVA LINK
Manual: LINK (nedostupný)

Námi ještě neotestovaná novinka s kvalitními parametry a výborným dosahem,  elektromagnetický kompas a nový rychlý procesor. Nabízí digitální nebo analogový mód, displej s velkým rozlišením.  Arva Link byla vyvinuta ve spolupráci s výrobcem MAMMUT Barryvox. Link také podporuje stejně jako Barryvox W-Link, který zjišťuje polohu zasypaného a tak upřesňuje místo zasypaného.

ARVA Evo3
Počet Antén: 3
Maximální dosah 40m
Hmotnost:  220g bez baterií
Baterie: 4x AAA
Link:  ARVA Evo 3
Manual: Evo3 (EN,FR,IT,DE,ESP)

Základní digitální (analogový nepodporuje) vyhledávač, který neohromí, ale ani nezklame. Na displeji sice nevidíte detailně šipku v drobných změnách, ale diody. Vyžaduje trénink a při hledání více zasypaných doporučuji nacvičit. To vše za velmi dobrou cenu. Za vyšší cenu je zde pak ARVA 3Axes, která má jak digi tak analog mód + označení již nalezené oběti.

K těmto vyhledávačům bych dodal, že mezi nimi výrazné rozdíly nejsou a vždy záleží, jak s daným pípákem umíte zacházet. Budoucnost vyhledávačů se bude ubírat k novým technologiím, které ještě v našem sportu nebyly použity. Měly by to být termo vyhledávače, které budou vyhledávat teplo v lavině a z doprovodných funkcí to bude radar, který vyšle signál a zjistí vrstvy sněhové pokrývky. Doufejme, že na tyto nové funkce nebudeme čekat tak dlouho.

Text: Mart&Dejv

 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS