SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Chrániče

Chrániče

aneb bezpečnost vždy na prvním místě

Vloženo: 27.01.2011
V sekci technet jste se už mohli dozvědět spoustu zajímavých informací o lavinové výbavě - pípácích, lopatkách, sondách, ABS/Snowpulse batozích.  Poradili jsme Vám také, jak správně připravit stoupací pásy na lyže. Doteď jste se ovšem nemohli dočíst nic o velmi důležité součásti  freeridingu - chráničích. Tenhle nedostatek jsme napravili a dnes Vám přinášíme základní informace o této výbavě.
Chrániče
Chrániče

Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, ať už na lyžích nebo na snowboardu, je helma.  To je však velmi obsáhlé téma, které si zaslouží větší prostor, proto si ho necháme na samostatný článek. Pro dnešek bychom se podívali na chrániče trupu a pánve.

Chrániče horní části těla můžeme rozdělit do dvou základních skupin – páteřáky a brnění.  Jak už název napovídá páteřák má za úkol ochránit naší páteř. Složen je z několika panelů, které zaručují pohodlný pohyb. Hlavním úkolem těchto panelů je rozložit energii, která při nárazu vznikne, do co největší plochy (do celých zad) a zabránit tak zlomenině. Na trhu je na výběr z velkého množství páteřáků, některé ochrání jen spodní část zad (většinou třípanelové), některé kryjí páteř od hrudních obratlů až po kostrč. Liší se i způsoby připevnění páteřáku na záda, je jen na vás, který si vyberete. Nejdůležitější je, aby vám páteřák sedl a nijak neomezoval v pohybu, proto je důležité si ho předem vyzkoušet! Mimo klasických chráničů páteře obchody také nabízí batohy, které mají páteřák v sobě zabudovaný. Touto variantou skloubíte praktické s praktickým.

Druhým a komplexnějším způsobem ochrany trupu je tzv. brnění. S trochou nadsázky by se dalo přirovnat k rytířskému brnění, až na drobný detail - freeride brnění není ze železa, ale z plastu. Kromě páteře vám brnění kryje hrudník, ramena a lokty. Brnění vám neposkytne pouze větší bezpečnost, můžete se taky dole u lanovky vytahovat, jaký máte pěkný „svaly“ :-) Nevýhody oproti páteřákům jsou v odvětrávání (snadno se v něm zpotíte) a v lehce omezeném pohybu. Stejně jako u páteřáků je na trhu veliké množství různých výrobců, kteří se zabývají prodejem těchto ochraných pomůcek. Důležité je brnění ozkoušet, aby vám dobře padlo. 

Posledním ochraným doplňkem, na který se v tomto článku koukneme, je tzv. prdeláč. Jedná se v podstatě o trenky, které jsou doplněny výztuhami, aby vám ochránili pánev. Výztuhy jsou většinou v oblasti kyčlí, kostrče a stehen. Opět… trenky se liší výrobce od výrobce. Je na vás vybrat si ty správné.

Někteří si možná myslí, že takovéhle vybavení je pro ně zbytečné, ale tyto chrániče už nejednoho lyžaře/snowboardistu zachránili před škaredým zraněním a některým dokonce zachránily život! Na bezpečnosti se nikdy nešetří…

Na fotkách jsou: 661 vapor, SCOTT back protector, Zandona Corax PRO, SCOTT shorts protector
 
 
Autor: Jakub Čada 
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS