Montáž stoupacích pásů
V dnešním Technetu se podíváme na správou instalaci stoupacích pásů
Všichni dnes víme, že přístup k tomu nejlepšímu terénu není vždy zaručen z nejvyšší stanice lanovky a k terénu, který si většinou vyhlédneme, nevede žádná lanovka. V tomto případě nejlepším možným způsobem jak se k danému místu dostat je pomocí stoupacích, dříve „tuleních“ pásů, které nám pomohou k daleko rychlejšímu přesunu na místo. V dnešním článku se podíváme na to, jak samotnou instalaci takovýchto pásů provést.
Pro dnešní instalaci použijeme nylonové pásy značky Black Diamond o šířce 115mm viz obr. 1. Pásy jsou dodávány v délce 2 m a tudíž je potřeba je zkrátit na požadovanou délku vašich lyží. Obsahem balení je rovněž vak, nožík, síťovina na složení pásů a manuál. Postup instalace je následující. Odstraníme fólii, která kryje lepící plochu pásu. Nasadíme klip na patku lyže a postupně přilepujeme pás směrem ke špičce lyže tak, abychom měli přečnívající pás na obou stranách lyže stejně vzdálen, tedy ve středu na lyži jak je tomu na obr. 2. Jakmile máme pás na lyži nalepen, dostáváme se ke špičce lyže a ke zkrácení přečnívajícího pásu.
Na špičku lyže nasadíme dodávané ocelové očko tak, aby se zaseklo jak je tomu na obr. 3. Při nasazeném očku si poznamenáme fixem na pás bod, kde je nasazené očko obr. 4. V manuálu máme šablonu s návodem jak provést řez, abychom následně očko provlékli pásem jak je tomu na obr. 5 a 6. Šablonu dáme do místa ohybu tedy „FOLD LINE“ a seřízneme pás podle šablony, aby se plynule ze své šířky zmenšoval do šířky očka a tím pádem šel provléct. Následně provlečeme očko pásem a zahneme pás v místě, které jsme si označili fixem viz. obr. 7 a přilepíme pás k sobě. Z vlastní zkušenosti doporučuji pás prošít a odstřihnout tu část, ve které jsou vrstvy u sebe obr. 8, z důvodu sněhu, který by se zde pod tlakem mohl dostat a rozlepit tak obě vrstvy. Pokud máte lyži kratší a po zahnutí by se objevil přesah větší natolik, že by se vracel až pod lyži, doporučuji tento přesah zkrátit tak, aby za očkem bylo cca 10cm.
V závěrečné části tohoto článku nám zbývá udělat poslední věc a to upravit pás na šířku lyže obr. 10. Pás by měl být nainstalován tak, aby z každé strany chyběly cca 2 mm k okraji lyže. Toho docílíme tak, že odřízneme jednu přečnívající část jak je tomu na obr. 11. V našem případě jsme raději použili svůj nůž, než je dodáván v balení. Po odříznutí odlepíme pás a odříznutou stranou přiložíme k jedné straně hrany tak, abychom měli vzdálenost ke hraně 4 mm obr. 12. Následuje odříznutí pásu na druhé straně a odlepení a znovu přilepení pásu na střed lyže obr. 13, kde máme od hran vzdálenost 2 mm.
Pásy máme hotovy, teď jen zbývá rozstřihnout síťovinu v polovině délky a jednu polovinu přilepit na horní část pásů a druhou spodní polovinu pásů přilepit k horní polovině tak, aby síťovina byla mezi pásy obr. 14. Následuje uskladnění ve vaku obr. 15.
Osobně společně s pásy používám redukci do vázání Alpine trakker. Je to sice někdy boj, ale stoupací vázání mi nenabídnou takovou tuhost jakou potřebuji a navíc zvedají botu více nad lyži, což má taky v mém případě negativní účinky.
Orientační hmotnost:
Pásy při délce 190cm ..... 850g
Redukce do vázání Alpine Trakker ..... 1234g
Celkem: 2084gramů
Text: David Knybel