SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Historie freeride lyží

Historie freeride lyží

Kouzelná prkénka

Vloženo: 29.11.2010
To, co freeridová lyže zaznamenala v posledních pouhých 10 letech, je od dob carvingové revoluce další radikální změna v lyžařském průmyslu, která ale sahá mnohem dál, než do prudkých kuloárů s bezedným prašanem a dalekonosnými dropy.



Pojem freeridová lyže není v podstatě nijak starý. První lyže určené přímo na freeride byly vyrobené koncem 90. let. Těžko se dnes přít, kdo byl vlastně první… Freeskiing zaznamenával v USA revoluci v podobě snahy vyrovnat se snowboardingu. Tak začala evoluce lyží pro freeskiing, jež se začaly jen pomalu vychylovat od parametrů sjezdovkových lyží. Figurovaly zde značky jako Kneissl, Dynastar, Salomon a Rossignol. Prakticky jediný rozdíl oproti sjezdovkovým lyžím byla šířka a u freestylových lyží twintip (zvedlá patka). Když měla freeridová lyže 85mm pod vázáním, byla to ta nejkrutější prašanovka. Dnes tato šířka spadá do kategorie allmountain...

Byly to pionýrské časy freeskiingu, který zaznamenával především v USA velký rozvoj, na který musely lyžařské firmy reagovat. Ty   se neobešly bez lyžařů z řad freeskierů, kteří k tomu měli co říct. Seth Morrison byl například prvním jezdcem, který měl svůj vlastní promodel. Bylo to u firmy K2 v roce 1997.

Začátkem nového tisíciletí začaly na nepružnost velkých značek reagovat firmy menší - Ingeous, DB Skis, Line, Capital Skis atd., které začaly experimentovat se specializací se na freeskiing a byly ve výrobě mnohem pružnější. To byl impuls, který trh potřeboval. Značky se začaly pomalu osmělovat a předhánět se v nabídce. Tak se stalo, že rok co rok se do freeskiingové branže namáčely další firmy produkující neustále více modelů a přišel čas na radikální změny podoby a diferenciaci „lyží pro freeskiing“.

Po tom, co jediný parametr (šířka) narostl přes 100mm, zdálo se, že není kam se ubírat. Na to ale reagovali inovátoři z řad jezdců, jako Eric Pollard (Line), nebo Shane McConkey, který nejvíce ovlivnil podobu dnešních lyží pro freeskiing, a kdo ví, na čem bychom dnes nebýt něho jezdili… Jeho promodel – Spatula u firmy Volant (2002) zamotal leckomu hlavu. Lyže byla nejširší uprostřed (125mm) a měla opačné prohnutí. V podstatě vycházela z vodních lyží a z faktu, že voda je konzistenčně prašanu bližší, než tvrdá pista.

V roce 2004 se Eric Pollard postaral o zboření limitů v šířce lyže, když se mu u jeho mateřské značky Line podařilo prosadit promodel Line Proplet 130.

Tím, že se kategorie freeride a freestyle navzájem obohacovaly a prolínaly, vznikl logicky pojem „lyže pro BC freestyle“ (freestyle ve volném terénu). Tak vznikly legendární Pocket Rocket od Salomonu a Seth Pistols od K2, na které navázalo mnoho dalších. Nutno dodat, že veřejnost vnímala tyto lyže jako úplné sci–fi, a tak byly lyže s 10cm pod botou dlouho považovány za naprostý extrém využitelný jen při heliskiingu na Aljašce. Až v posledních pár letech si lidé uvědomili, že i pro rekreační freeride využijí univerzálních 10 cm, pokud je lyže dobře laděná, aniž by se museli vzdát lyžování po sjezdovce.

Když už to koncem 1. desetiletí 21.století vypadalo, že se rozvoj zastavil a konečně bude čas se zorientovat, začalo se ve velkém experimentovat s krojením lyží a jejich průhybem   (reverse sidecut a reverse camber). To zase posunulo vývoj lyží do jiné dimenze a začalo se kombinovat ve velkém stylu. Pro toho, kdo dění nesleduje, může výběr freeski lyže znamenat vstupenku do blázince. Nabízí se spousta těch „nejlepších“ freeridových lyží a jde jen o to jak a co si přeje pan majitel lyžovat…

Freeskiing nyní vládne lyžařskému průmyslu a je nejdynamičtěji se rozvíjející lyžařské odvětví. Mimo kolosy jako je Salomon, K2, nebo Rossignol existuje spousta menších značek, které se specializují jenom na freeskiing, jako Armada, 4FRNT, Line, Zag, Movement a další.   Nabídka je stejně tak různorodá, jako celý freeskiing a vypadá to, že kapitola freeridová lyže je dokončená a perfektní. Ale nechme se překvapit! 
 
 
 
 
Autor: Filip Sedlák                                            
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS