SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Fischer test

Fischer test

Vloženo: 21.04.2013
Náš letošní poslední camp v zillertalském Hochfügenu byl zaměřen na šlapání (Earn your turn). Pro nás kouče to byla třešnička na dortu, na kterou jsme se těšili ze všeho nejvíc. Díky šlapání se nám totiž otevřely možnosti, na jaké jsme se dlouho jen toužebně koukali.
freeridecamps.cz
freeridecamps.cz

freeridecamps.cz
freeridecamps.cz

Přestože nám dvakrát napadl prašan, terény v dosahu sjezdovek, do nichž se dá netraverzovat, se rozjezdí velmi brzy a pokud chce člověk jezdit čisté lajny, šlapání je jediná cesta. Máme předsevzetí každý rok na šlapacím campu jet něco nového, a to se nám letos dařilo skoro každý den. Výhodou pro nás freeridery je to, že přestože na stejný vrchol jako ten váš, šlape spousta skialpinistů, těm zajímavým sjezdům se vyhýbají. Prostě freeriderův sen.

Tento týden bylo na programu testování lyží Fischer. Jedním z hlavních důvodů bylo to, že firma Fischer přišla na trh s několika novými typy šlapacího vázání, kterými nás také vybavili, a díky tomu jsme se mohli všichni vydávat na skialpinisticko/freeridové výlety do okolí. Od loňska došlo u freeridových modelů Fischer k několika poměrně zásadním změnám. Jejich specifická špička ve tvaru lodního kýlu tzv. Powder Hull je již minulostí a je to rozhodně změna k lepšímu. Také se vrátila řada Big Stix, která nyní představuje twintipové big mountain lyže vedle řady Watea. Mimo tyto dvě freeridové řady lyží jsme měli možnost otestovat i velmi lehké touringové lyže upravené pro freeride Discovery a Motive 86, což je zástupce all mountain lyží.

VIDEO ZDE

Lyže Fisher tentokrát testovalo 11 jezdců. Jak nám tedy fungovaly?

Big Stix 110

Rozměry: 139-110-124mm, radius 24m

Jsou určeny na prašan, na který mají skvěle tvarovanou špičku. Jsou velmi dobře točivé, ale vzhledem ke své šířce trochu méně univerzální. Zdálo se nám, že jsou málo tuhé v torzi a možná trochu zbytečně měkké. V rozježděném sněhu byly malinko horší než Watea 106, na sjezdovce moc nejely. Váha byla poměrně příznivá i na šlapání.

VIDEO ZDE

Big Stix 98 (model 2012/13)

Rozměry: 130-98-122mm, radius 21m

Svou hravostí působily skoro jako freestylové lyže, přesto poměrně stabilní. Zvednutá patka neumožňovala agresivní přechod mezi zatáčkami. Je to perfektní pohodová univerzálka.

VIDEO ZDE

Watea 106

Rozměry: 138-106-124 mm, radius 24m

V prašanu díky své šířce výborné lyže, které nemají  žádnou výraznou slabinu. Asi by stačila i kratší délka než obvykle jezdíte, protože jsou trochu hůře ovladatelné. Za to však velmi stabilní. Skvěle vedou stopu, vhodné na rychlejší jízdu a delší oblouk. Watea 106 jsou ne příliš univerzální, profilují se výrazně do freeridu.

VIDEO ZDE

Watea 96

Rozměry: 132-96-120mm, radius 22m

Univerzální lyže, které jedou na sjezdovce i v terénu, v prašanu díky své špičce pěkně nesou, ale trochu jim chybí šířka. V jakémkoli terénu podrží, ale na kratší oblouky jsou až moc stabilní.

VIDEO ZDE

Watea 88

Rozměry: 128-88-115mm, radius 19m

Lyže určeny spíše na sjezdovku. Díky své rockerové špičce ale umějí i docela slušně plout prašanem. V rozježděném sněhu ale mají tendenci se trochu zařezávat.

VIDEO ZDE

Discovery

Rozměry: 125-92-110mm, radius 23m

Úžasně lehké lyže, které jsou velmi snadno ovladatelné. Na upravené sjezdovce docela slušně jedou, při nerovnostech a v terénu jsou ale méně stabilní. Díky své šířce použitelné i v prašanu.

VIDEO ZDE

Motive 86

Rozměry: 128-86-116mm, radius 17m

Svým charakterem spíše sjezdovkové lyže, které ale velmi příjemně překvapí  v terénu svou stabilitou. V jakémkoli rozježděném sněhu velmi slušné, v prašanu jim k tomu, aby dobře pluly, chybí vztlak a větší rocker.

VIDEO ZDE

Robin Kaleta:

Pro velký zájem camperů jsem se bohužel na ty nejzajímavější freeridové zbraně od Fischeru nedostal, ale z toho, co jsem vyzkoušel, mohu s klidem říci, že opuštění powder hullu byl dobrý tah. Lyže neztratily nic na své stabilitě, kterou jsme powder hullu přisuzovali a naopak jsou nyní daleko manévrovatelnější. Už jen Big stix 98 – poměrně úzké lyže - byly v terénu skvělé stejně jako trochu překvapivě i Motive 86. Navíc udělali ve Fischeru poměrně velký skok v designech, takže modely na příští rok potěší nově i oko freeridera…

 

 
 
 

 

 
 
 
Příloha : Výsledky testu test-fischer.xlsx   |  
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS