SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Voskování

Voskování

aneb kdo maže jede...

Vloženo: 08.12.2012
S voskováním lyží se setkal snad každý. Ne vždy to jede tak jak má a mnohdy za to může nenavoskovaná lyže. Když je dobrý sklon svahu, tak to jede i bez vosku, ale navoskovaná lyže je prostě navoskovaná lyže! K voskování lyží je na internetu spousta návodů a doporučení. Ale když to pak člověk začne dělat sám, aniž by využil nějaký servis, tak teprve pak zjistí jaké jsou úskalí a co všechno vlastně potřebuje a kolik tyto srandy všechny stojí.

Detail uchyení držáku ke stolu
Zajištění brzdy šroubovákem
Odstranění havárií skluznice
    Nejprve člověk narazí na problém v čem se dá lyže vlastně uchytit. V tu chvíli jsem začal pátrat po netu a zjistil jsem, že existují držáky - např. od světového výrobce TOKO, ale cena pro freeride lyže se mi moc nelíbíla - bratru 6000 Kč je půlka sezónního skipasu někde v Rakousku. Tak přišlo na řadu klasické české "DODO" (dodělej doma). Z ohoblovaných desek jsem si smontoval a slepil takový univerzální držák, který se dá chytnout na stůl a na vrchní stranu nalepil okenní těsnění. Celá tahle záležitost zabrala cca 2 hodiny a stála něco málo přes 200 Kč, ale ve výsledku to super funguje a bohatě to stačí. Na obrázku to vidíte přesně i s popisky.

Takže pak si člověk uvědomí co vlastně bude dále potřebovat:
  • žehličku - stačí nějaká starší nebo si můžete koupit speciální třeba TOKO za cca 1200 Kč
  • kartáče - pro vyčištění nečistot nebo vyleštění vosku
  • odstraňovač starého vosku - i když ten osobně nemám, ale prý se to sem tam používá
  • plastovou škrabku - pro setření přebytečného vosku
  • vosk - tohle je ošemetné, protože na každý typ sněhu je jiný, ale já to absolutně neprožívám a valím tam parafín ze svíčky - valašské levné řešení

Postup - dopředu píšu, že nejsem žádný servisák a neprožívám to, hlavně aby na lyžích nějaký vosk byl a jelo to při traverzech a na spojovačkách

1. vyčištění skluznice
Osobně nevoskuji lyže na každé ježdění, kdo to dělá je podle mě blázen co má dost času. Díky tomu, že lyže jsou v provozu tak 5 - 6x bez voskování a terén freeridu je členitý, tak se dokonale postará o odstranění veškerého vosku ze skluznice. Jen skalpelem odřežu případnou havárii při střetu skluznice s něčím tvrdším. Následně by se měla skluznice očistit bronzovým kartáčem, když není, stačí třeba hrubý rýžák.

2. nanesení vosku
Vosk nanesete rozpuštěním na žehličce a pokapete celou skluznici. Musím uznat, že široké lyže sežerou opravdu dost svíčky, takže si jich připravte raději více. Následně nakapaný vosk žehličkou rozetřete. Je důležité, aby žehlička měla správnou teplotu a aby se vám nepodepsal "skluzant tavič".

3. seškrábnutí vosku škrabkou
Zde se už vyplatí zainvestovat nějakou korunu na kvalitní plastovou škrabku. Opět to můžete obejít po Česku. A to tak, že pokud máte někoho, kdo vám uřízne rovně kousek tvdého plexiskla, ideálně tlusté 4 mm, tak máte vyhráno. Například škrabky od TOKO stojí kolem 200 Kč/ks. Já osobně následně seškrábnutý vosk sesbírám do krabičky a použiji při dalším voskování. Spotřeba svíček je opravdu velká. Tady se dá taky ušetřit, ale ještě jsem to nedělal - když zajdete na hřbitov a vezmete s sebou škrabku, určitě někde nějaký seškrábnete :-))).

4. vyleštění vosku
Poslední částí je vyleštění naneseného vosku. Na tohle jsou taktéž speciální leštící kartáče, ale jde to vyřešit taktéž jinak. Seženete si někde kousek zážezového koberce a tím to nádherně vyleštíte. Já si ho přišpendlil na kousek dřeva v dostatečné šířce a je to pohoda. Na youtube jsem viděl jak to nějací týpci v dílně dělali "hajzl" štětkou na vrtačce. Nejprve jsem si říkal, že to je blbost a že přece nebudu ničit "hajzl" štětku takovým pokusem, ale při nákupu v supermarketu jsem si všiml, že štětka stojí jen 20 Kč a to za ten pokus stálo. Jako musím uznat, že to je velmi dobrý nástroj, když se nasadí na aku vrtačku, protože to pěkně vybrousí vosk a pak už ho stačí jen doleštit "zátěžákem".

    Snad vám tento rychlý návod na přípravu lyží před jízdou pomůže. Každopádně se voskem dají zadělat i velké díry ve skluznici, pokud nechcete nebo nemáte čas dávat lyže do servisu.

Klikoš
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS