SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Přehled fotobatohů firmy f-stop

Přehled fotobatohů firmy f-stop

Vhodné pro freeride

Vloženo: 12.09.2012

Recenzi fotobatohu Satori jste na PWL pravděpodobně zaznamenali. Jednalo se o největší, dnes již modernizovanou verzi batohu firmy f-stop, která však od té doby neusnula na vavřínech a pokračuje ve vývoji velmi zajímavých batohů. V tomto článku se podíváme na (pro freeridery a jiná individua, pohybující se v terénu) nejzajímavější modelovou řadu Mountain Series.

Satori EXP
Tilopa BC
Loka
Guru
Kenti
Plně naložené modely Tilopa a Satori

Satori EXP

Jedná se o inovovanou verzi fotobatohu recenzovaného zde zhruba před rokem. Co se změnilo? Objem se zvedl z 58 na 62 litrů při váze 1890 gramů bez vnitřního systém pro transport fotovybavení, tzv. ICU (podrobněji na konci článku). Do Satori dáte ICU jakékoliv velikosti, takže s sebou můžete pohodlně vozit vše od kompaktu až po profi kameru. ICU je přístupné odepínacím zádovým panelem. Samozřejmě litráž tohoto batohu dává tušit využití hlavně pro profi fotografy, kteří s sebou musí vozit více vybavení než obyčejný smrtelník.

F-stop nyní používá klasické přezky jako všichni ostatní výrobci batohů, což vidím jako výhodu při rozlomení přezek. Změnil se také materiál zádového systému, který nyní vzdáleně připomíná neopren, avšak vlhkost odvádí dobře a ani při několikadenních výletech nezapáchá (vyzkoušeno na letních túrách  i na jaře na skialpech).

Změnil se systém upínání lyží, sněžnic a všeho možného z vnějšku batohu. Nyní je vše řešeno pomocí popruhů s přezkou zvaných GateKeepers, které se dají přicvaknout na různá místa batohu. Toto řešení je nyní standartní pro celou řadu Mountain Series. Příjemnou vlastností všech výrobků firmy f-stop je kompatibilita se systémem MOLLE, ale tato skutečnost je využitelná spíše při vícedenních tripech než pro ježdění. Samozřejmostí je příprava pro camel bag, kapsy na vše od lopaty a notebooku až po klíče a upínací systém na tyčky a cepíny.

Rozměry: 66 cm / 30,5 cm / 25,4 cm (V/Š/H)

Barva: černá, šedá, zelená

Cena: pouze batoh = 359 USD, batoh + 1 ICU = 419 USD, batoh + 2 ICU = 479, batoh + 3 ICU = 539 USD, batoh + 4 ICU 589 USD, doprava 5 USD.

Tilopa BC

Tento batoh má 48 litrů a váhu 1850 g (bez ICU). Primárně je určen, jak už název napovídá, pro backcountry aktivity. Krom nižší litráže se liší pevnými bočními oky pro uchycení lyží tak, jako na skialpinistických batozích. Na Tilopě i bez volitelných GateKeepers můžete nést všechny nezbytné „cajky“, s popruhy GateKeepers mě nenapadá kombinace vybavení, které by nešlo připevnit. Výborné je zpevnění dna batohu, které je provedeno nepromokavou pogumovanou textilií velmi hrubého ražení, které se mi po ročním používání nepovedlo provalit ostrými skalami, skleněnými střepy ani hranou lyže. I Tilopa, ostatně jako všechny batohy Mountain Series, má přípravu pro camel bag a propracovaný systém vnitřních kapes a kapsiček.

Vnější rozměry: 55,9 cm / 30,5 cm / 25,4 cm (V/Š/H)

Barva: černá, zelená

  Cena: pouze batoh = 345 USD, batoh + 1 ICU = 405 USD, batoh + 2 ICU = 465, batoh + 3 ICU = 525 USD, batoh + 4 ICU 575 USD.

Loka

Loku aktivně používám poslední rok a její podrobná recenze by měla co nevidět vyjít, proto jen ve zkratce: objem 37 litrů, váha 1570 g (bez ICU). Batoh je menší než předchozí modely, nelze do něj použít XL ICU, stejně jako Tilopa BC má dno z nepromokavé textilie a upínací systém na SNB/SKI bez nutnosti využití popruhů GateKeepers.

Vnější rozměry: 56 cm / 30,5 cm / 20 cm (V/Š/H)

Barva: černá, zelená

Cena: pouze batoh = 279 USD, batoh + 1 ICU = 339 USD, batoh + 2 ICU = 399, batoh + 3 ICU = 449 USD

Guru

Je nejmenším batohem řady Mountain Series využívajícím ICU systém. Objem je pouhých 28 l a váha 1170 g (bez ICU). Sám o sobě nemá žádné popruhy na upevnění vybavení, proto je nutné dokoupit GateKeepers. Vhodný zejména pro ty, kteří s sebou nevozí tuny vybavení, ale pohodlného fotobatohu se nechtějí vzdát.

Vnější rozměry: 50,8 cm / 35,6 cm / 22,9 cm (V/Š/H)

Barva: černá, zelená

Cena: pouze batoh = 195 USD, batoh + 1 ICU = 245 USD, batoh + 2 ICU = 295, batoh + 3 ICU = 340 USD

Kenti

Kenti nevyužívá systém ICU dostupný zádovým panelem, ale zde byl vyvinut nový systém transportování a přístupu k fotovybavení, a to z boku batohu. Výhody jsou jasné: při focení v exponovaných místech je vhodnější přehodit si batoh jen na jedno rameno a volnou rukou pohodlně vytáhnout fotoaparát s nasazeným objektivem. Rozměry jsou přizpůsobeny profi tělům s nasazenými objektivy do 70-200mm a dostupné prostory jsou na obou stranách batohu.

Vrchní vstup je vyřešen rolovacím systémem jako na vodáckých vacích ne z důvodu voděodolnosti, ale kvůli variabilnímu objemu, základní činí 25 l při váze 1540 g.

Vnější rozměry: 43,2 cm / 27,9 cm / 20,3 cm (V/Š/H)

Barva: černá, šedá, zelená

Cena: 269 USD

ICU

Internal Camera Unit je systém pro transport fotovýbavy v batozích f-stop. Oproti recenzi Satori zde došlo k inovaci celého systému a vytvoření dvou řad. Řada Pro (pro profi těla a těla s nasazeným gripem) a řada Shallow (těla bez gripu), lišící se v hloubce provedení. Pro lepší představu, co se do ICU vejde, jsou tyto odkazy pro ICU Pro a Shallow. Specialitou, kterou je nutné dokoupit zvlášť, je ICU velikosti Monster, které však využijí jen někteří, pro představu se podívejte zde .

ICU je vyrobeno z pevného a voděodolného materiálu a je patřičně „vystláno“, takže o svou výbavu nemusíte mít strach. Které ICU jsou vhodné pro konkrétní batohy najdete v přiložených tabulkách.

Velkou výhodou je možnost vyzkoušení i při poslání z USA, a to díky 45-ti denní lhůtě, ve které můžete zboží bez udání důvodu vrátit. Záruka na materiál je pak 20 let! Koupě fotobatohu f-stop je vcelku nákladnou záležitostí, ale vzhledem k ceně používaného vybavení se nejedná o žádný extrém a doprava stojí standardně 5 USD. Ostatně ani batohy konkurenčních firem nejsou levnější záležitostí a osobně jsem nenalezl výrobce, který má takto komplexní řadu vybavení vhodného pro všechny druhy sportů za každého počasí.

 
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS