Předpověď počasí a Web
Obecná předpověď počasí pro rozhodování kam jet za sněhem nestačí, a proto nám nezbývá nic jiného, než důvěřovat specializovaným webovým serverům a věřit výsledným hodnotám, které nám ukazují, kolik v dané oblasti sněhu je a bude. V tomto článku se budu snažit popsat, jak webové stránky s přepověďmi fungují, jestli se řídit výhradně těmito servery nebo využívat jiné zdroje.
Přepověď počasí je matematika a informační systémy. Na světě existují jen dvě organizace, které dokáží zpracovat tyto objemy dat a vytvořit z nich jednotlivé modely předpovědí počasí. Je to společnot ECMWF, která vznikla v Evropě a NWS-NOAA v USA. ECMWF byla založena v Evropě 1973 členskými státy EU. Společnost NOAA vznikla roku 1970 v
Jedlotlivé země přispívají svými naměřenými daty ze svých lokálních stanic do těchto modelů a následně přebírají výsledná vyhodnocená data. Tyto data dále upravují, pouštějí do svých systémů a přizpůsobují kontrétním podmínkám dané země. Jedlotlivé státy používaji také vlastní modely přepovědí, které pak zveřejňují na svých stránkách.
Nyní k samotným webům.
Web SF založil jednotlivec roku 1995 na Novém Zelandu a vytvořil model k předpovědi pro jednotlivé nadmořské výšky. Aktuální data bere z USA NOAA a využívá jejich výpočty. Snaží se také využívat vlastní modely, ale z malého počtu členů týmu to budou spíše drobné úpravy přijatých dat a modelů.
Mapy u snow-forecastu jsou aktualizované 2x denně, a od nejnovější předpovědi se odečítá 6 hodin. Tato doba specifikuje čas, kdy se dostanou data od naměřených stanic po zpracování až na webové stránky. Jinak by předpověď informovala už o minulosti. Stejný postup používají i v televizních předpovědích. Web zobrazuje velké množství dat, ať už z minulého roku ve stejném období, nebo interaktivní mapy srážek. Můžete si také nastavit funkci snow alert, která Vás bude informovat o případném sněžení ve vámi zadané oblasti. Tato služba je nejrychlejší z předpovědí a je rozesílána před aktualizací celkového webu. Drobná nevýhoda u servru SF je ta, že pro určité dny je předpověď placená. V současné době je to předpověď na 2 dny dopředu, která je nejvíce využívána. Předpověd na 6 dnů je zdarma.
Ostatní weby, na které jsem narazil, jsou buď obecné a nespecializují se na sněhovou předpověď, nebo jen přebírají data a upravují do vlastní grafické podoby. Jedním z těchto webů jsou www.j2ski.com, přehledně zobrazuje poslední sněžení, aktuální výšku sněhu, a předpověď.
Další weby: http://www.snowforecast.com, http://www.snowforecast.org, http://www.snowreports.co.nz/, http://ski.com.au/
Při rozhodování jakým webem se řídit, není jednoznačná odpověď. Nejlepší je kombinace například snow-forecast a stránky meteorologického ústavu dané země s aktuální lavinovou situací (odkaz na jednotlivé státy jsou uvedeny níže). Jak tedy postupovat při rozhodování do jaké oblasti se vydat? Rad a tipů bude hodně, ale vyplatí se některými řídit, protože powder day je powder day.
Tipy a rady:
- zamluvit si ubytko na dvou místech
- rozhodovat se na poslední chvíli (předpovědi na druhý den vychází na 92%, na 3 dny dopředu už klesá na 80%) sledovat vývoj, kamery - ne jen konkretní den
- mít připojení k internetu a sledovat vývoj i na horách – může se stát, že údolí vzdálené 20 km od Vás má úplně jiné podmínky
- nespoléhat se na předpověď z jednoho zdroje
Czech - http://www.chmi.cz/indexe.html
Slovakia - http://www.shmu.sk/sk/?page=1
Norway - http://met.no
Austria - http://www.zamg.ac.at
Switzerland - http://www.meteoschweiz.admin.ch/web/de/wetter.html
Slovenia - http://www.arso.gov.si/
Sweden - http://www.smhi.se
Turkey - http://www.dmi.gov.tr/index.aspx
Italy - http://www.meteoam.it
France - http://france.meteofrance.com/france/accueil?xtor=AL-1
Germany - http://www.dwd.de
USA - http://www.nws.noaa.gov
Mart