SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Lavinová výbava - sondy

Lavinová výbava - sondy

Aneb zasondovat a vykopat....

Vloženo: 27.11.2010

Důležitou součástí lavinového vybavení je sonda. Když už zasypaného lokalizujete pomocí vyhledávače, je nutné zasypaného dobře zacílit také sondou, abyste ho následně kupříkladu nezranili při zběsilém pokusu o vyhrabání. Takže mrkněte na článek od Toma Nováčka.

Pieps iProbe
Pieps Alu
Arva Carbon 240
Arva Light 240

Po článcích o pípácích a lopatách přichází PWL i s článkem o třetí, neméně důležité součásti lavinové výbavy, kterou je lavinová sonda. Mnozí z vás se ptají, proč je nějaká tyčka tak důležitým nástrojem. Odpověď naleznete v následujícím textu.

Když pípák označí místo, kde leží váš kamarád, nejedná se o 100% přesnou lokaci. Neznáte přesnou hloubku a díky poloze zasypaného přístroje může být při lokalizaci klidně rozptyl 2x2 metry. A tady nastupuje funkce sondy, kterou zjistíte, v kterém místě a jak hluboko oběť leží a díky tomu víte, kde přesně kopat. Zkrátka šetří cenné minuty při záchraně.

Sondy můžeme dělit podle použitého materiálu, délky, … Nejčastěji se používají duralové, méně pak karbonové a ocelové. Důležitou součástí je spojovací lanko, kterým drží jednotlivé části pohromadě. Opět provedení záleží na výrobci, nejčastěji se jedná o syntetické lanko, méně často pak lanko ocelové. Zamykací mechanismus je funkční a rychlý u všech výrobců sond, ale je velmi vhodné nacvičit si celé sondování doma nanečisto.

Při výběru dejte pozor na spoje jednotlivých částí sondy, protože některé firmy používají pouze válcový profil bez kónického náběhu, takže poskládání dohromady trvá o něco déle. Délka je věc názoru, ale jsem zastáncem typicky chlapského přístupu „čím delší, tím lepší“. Nicméně ideální délka pro neprofesionální použití je 220 – 280cm a v tomto rozmezí je i většina sortimentu.

Zvláštní je sonda iProbe od firmy Pieps. Ta umožňuje přesné dohledání všech pípáků pracujících na frekvenci 457kHz díky zabudovanému přijímači a vysílanému akustickému signálu. Zkrátka víte, jak daleko je hrot sondy od zasypaného lavinového vyhledávače. Sonda iProbe spolupracuje s Pieps přístroji DSP a Freeride během vyhledávání, cituji z webu výrobce: „iProbe je v kombinaci s vyhledávačem Pieps DSP v současné době nejrychlejší kombinace k nalezení zasypaného. Po dohledání zasypaného můžete "eliminovat" vysílaní dohledaného vysílače stisknutím tlačítka na sondě (stejně tak v kombinaci s Pieps Freeride). Vzdálením sondy od vyhledávače se signál opět aktivuje.“

Nejznámějšími výrobci jsou Ortovox, Pieps, BCA, Arva, z českých pak Rock Empire nebo Jurek. Cenově se sondy pohybují od cca 900CZK (Jurek, 265cm), do 3100CZK (Pieps iProbe, 260cm). Výborný poměr cena/výkon má například Arva Pro 280cm s cenou okolo 1400CZK. Výrobky Arva můžete zakoupit na www.skialpshop.cz

V praxi, kterou nikdo z nás nechce zažít, je pak jedno, jaký vyhledávač, sondu nebo lopatu máme. Důležité je s nimi umět perfektně zacházet!

 
 
 
Autor: Tom "čertík bertík" Nováček 
 

 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS