SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Řešení ABS batohu pro fotografy

Řešení ABS batohu pro fotografy

aneb jak si doma upravit batoh na foťák pro větší bezpečnost

Vloženo: 26.02.2012

Každý kdo se trošku více pohybuje ve volném terénu, tak určitě někdy už zažil nějaký splaz nebo dokonce lavinu. Stačí, když člověk vidí lavinu v přímém přenosu a začne uvažovat, jestli by to nechtělo nějaký podpůrný prostředek pro lepší bezpečnost. Je několik cest, ale nejjistější je asi mít batoh se systémem nafukovacích pytlů.








    Na trhu jsou 2 výrobci - ABS a SnowPulse. Srovnání jsme publikovali minulou zimu, každý má jiný systém. Více podrobností se dočtete zde. Téma fungování batohu zde nechci rozebírat, chci se více zaměřit na produkt ABS. Již delší dobu řeším, jakým způsobem dostat do batohu s ABS foťák. Nějaké pokusy už jsem absolvoval:


Řešení 1

    ABS batoh 30L + dodělané škatulky na foťák - fungovat to fungovalo, ale problém byl, že velikost batohu a jeho váha nesplňovaly úplně mé požadavky. Batoh sám o sobě byl velký, špatně se do něj dostávalo, škatulky co mě byly ušity byly dost těžké a neforemné.

Plusy:

+ ABS na zádech

Mínusy:

- velký batoh

- špatné vytahování foťáku

- nepohodlné nasazování a sundávání

- váha

 

Řešení 2

    Batoh jsem následně vyměnil za ABS freeride, který je vlastně jen ABS systém s popruhy přes ramena. Jelikož používám starší model Burton AK 28 (dále jen AK) pro fotografy, tak jsem uvažoval, jak ABS dostat na můj současný batoh. Po důkladném zvažování, jsem musel popruhy a všechny prvky různě odřezat. Následně udělat menší díry do batohu, abych jimi protáhl popruhy z AK, do kterých se upíná snowboard. Pomocí suchých zipsů a chemoprenu jsem vyřešil uchycení spouštěče ABS. Vše se dá smontovat a demontovat za pár minut, není to nic složitého. Nicméně jsem takto jezdil celou loňskou sezonu a nastávaly jisté problémy.

    Při navlíkání na záda se levý popruh špatně nasazoval, protože na něm je spouštěč vcelku vysoko. Dalším problémem byla samotná šířka batohu. Už tak sám o sobě je AK dost široký a když k němu ještě přidáte dalších 10 cm ABS, tak je to dost velká mrcha. Samotná váha byla bez foťáku cca 4,5 kg bez věcí. Když se přidala lopata, sonda, foťák + objektivy a nějaké drobnosti, tak byla váha někde kolem 7 - 8 kg. A to je fakt hodně.

Plusy:

+ rychle nasaditelný systém

+ fotografický batoh - bez nutnosti něco dodělávat

+ možnost přiložení více věcí - pásy, lékárnička, atd.

+ dobře sedí na zádech, super systém vytahování foťáku

Mínusy:

- váha

- šířka

- sám o sobě tvoří kouli, takže když se neopatrně sundal, měl tendenci kutálet se po svahu dolů

- neforemné nasazování při nasazeném ABS

- ABS freeride po úpravě nelze použít jinak, než s tímto batohem - ramenní popruhy jsou uřezány

- nevyzkoušený a necertifikovaný systém, zásah do ABS

 

Řešení 3

    Zatím poslední řešení přišlo s výhodnou nabídkou na koupi ABS Vario a zjištění, že se na tento batoh dá pomoci zipsu přidat druhá část s kapsou. Tyto kapsy vyrábí několik výrobců batohů, mimo jiné i Arva, která má podle mě pěkné designy a věci jsou vcelku funkční. Samozřejmě, že jsem delší dobu pátral, jak jednotlivé kapsy od různých výrobců vypadají a přiklonil jsem se právě Arva Xover 18. Tento produkt není určený pro fotografy, ale jeho stavba přímo vybízela k tomu, jej upravit. Horní kapsu jsem rozřízl a vložil dovnitř pouzdro od LowePro (dále LP) určené pro fotoaparáty s tele objektivy. Nebylo potřeba dělat extra moc úprav, jen jsem na LP musel pomocí chemoprenu nalepit suchý zips. Horní kapsa je tvořena z materiálu, na kterém drsná část zipsu super drží a spodek pouzdra jsem zasunul do vnitřní kapsy a tím pádem to nelítá po celém batohu. Pouzdro LP váží po úpravách jen cca 300g a bezproblému pojme foťák se základním objektivem a navíc širokáčem. Nebo můžu vložit foťák s teleobjektivem. Všechny 3 objektivy už nevozím, volím podle podmínek. Takto upravený batoh jsem osadil novou karbonovou lopatou od Arvy (váha cca 300g) a sondou. Tyto 2 věci se tam vlezly super a ještě můžete vzít s sebou i 2 rohlíky se salámem. Víc věcí, ale do tohoto řešení nedostanete. Jednoznačně můžu uznat, že mi konečně ABS neničí záda svou váhou a ve vysokých horách se cítím bezpečněji. Váha naloženého batohu je do cca 6 kg bez druhého objektivu. Pokud si člověk vyzkouší, že nehrozí lavinové nebezpečí, je schopen rychle přehodit záda a takto upravný Xover zapnout na původní záda o Arvy a tím pádem je o 3,2 kg hned lehčí. Navíc záda nezaberou skoro žádné místo v autě.

Plusy:

+ šířka

+ váha

+ obratnost při ježdění

+ snadné vytahování foťáku

+ možnost přehození na záda od Arvy Xover18

+ pěkný vzhled

+ samostatné použití zad Xover s vakem pro libovolné činnosti

Mínusy:

- nejde dát pořádná lopata

- nelze vzít více bezpečnostních věcí - lékarnička, atd.

- špatné zipsy na Xover 18 - při častém používání půjdou do kytek

- bezpečnostní sundávání batohu - para systém 2 kovových přezek - jde ale rychle zvyknout

 

    Chápu, že výše popsané všechny úpravy jsou víceméně "dodo" (dodělej doma). Ale co chcete dělat, když výrobci na fotografy kašlou? Snad se někdy někdo najde, kdo vymyslí verzi horní kapsy, která půjde zapínat na ABS Vario nebo jinou variantu batohu pro fotografy s využitím nafukovatelných vaků.

 

Autor všech pokusů: Klikoš

 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS