SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
LINE test Robina Kalety

LINE test Robina Kalety

powder a zase powder

Vloženo: 01.03.2013
Do redakce nám přistál článek od Robina Kalety, který pořádá ve švýcarském Engelbergu freeride campy. Na těchto akcích také testuje lyže různých výrobců. A první na řadě jsou lyže amerického výrobce Line.
freeridecamps.cz, Foto: Jakub Frey
freeridecamps.cz, Foto: Jakub Frey
freeridecamps.cz, Foto: Jakub Frey
freeridecamps.cz, Foto: Jakub Frey
freeridecamps.cz, Foto: Jakub Frey

První 3 týdny letošních freeride campů proběhly zase v našem oblíbeném Engelbergu na Klondiku u Jarouška. Jestli byl loňský rok ve Švýcarsku sněhově skvělý, nevím jak označit ten letošní. Je prostě ještě o stupínek dál. Začalo to už před Vánoci, kdy jsem asi poprvé v životě přemýšlel o šnorchlu na lyže. Od té doby sněhu pořád jen přibývá. Občas to je  až k vzteku. Něco se vám podaří pracně počmárat, jdete domů s pocitem dobře odvedené práce a ráno zjistíte, že to musíte dělat všechno úplně znova….  Abyste uvěřili, přikládám výběr černobílých fotek od Jakuba.

Asi tak nějak k letošnímu Engelbergu. První 3 týdny našich campů jsme testovali pouze lyže kultovní americké značky Line, u nichž se na vývoji podílí velkou měrou legenda Eric Pollard. Pro testování jsme měli k dispozici převážně modely na sezonu 13/14, které byly právě představeny na ISPO a ještě nejsou v prodeji. A jak tedy lyže na příští rok vypadají a jezdí?

U Line mají v modelových řadách několik zásadních změn: z řady Influence, které jsou letos v šířce 105 a 115 pod botou už zůstaly na příští rok jen ty širší. Současně ale přibyla celá modelová řada Sick day – prašanovky v šířkách 125, 110 a 95. Na campech jsme měli k dispozici ty dvoje širší. Beze změn zůstávají  Pollardovy Opus a Sir Francis Bacon, stejně jako Prophety 98.

Testy jsme na základě připomínek čtenářů trochu pozměnili. Aby se nám podařilo lépe charakterizovat vlastnosti lyží, vytvořili jsme 5 kategorií, které podle nás freeridové lyže celkově nejlépe charakterizují.  Jde o 1. stabilitu – obecně v jakémkoli typu sněhu, 2. točivost – obecně v jakémkoli typu sněhu, 3. univerzálnost – na všem mimo sjezdovku, 4. prašan – nerozježděný a 5. sjezdovka – upravená, bez boulí. V každé z těchto kategorií lyže hodnotíme body od 1 do 10 (čím více, tím lépe).

Video     ZDE

Na čem se nám tedy jak jezdilo:

Sir Francis Bacon

Rozměry 140-108-136mm  rádius 17,7 m

Letos jednoznačně nejoblíbenější Line. Velmi dobře ovladatelné, měkčí, hravější, univerzálnější než Influence, s jezdcem nijak necvičí, dávají pocit jistoty. Dobré v prašanu i v rozježděném, ani na sjezdovce nebyly špatné. Obecně v rychlosti jsou horší.

Video    ZDE 
 

Opus

Rozměry 144-18-141mm, rádius 17,2 m

 Jsou měkké, hravé, do prašanu super, ale v rozbitém nestabilní. Na ledě nic moc, na sjezdovce super. Dobře nasazují oblouk, jsou spíš na krátký oblouk.

Video     ZDE
 

Sick Day 125

Rozměry 150-125-137mm, radius 20,6 m

V prašanu jsou super,  krásně plavou, samy rozrážejí sníh, špička se neboří, lehce zatáčejí, ale chce to rychlost.  V rozbitém terénu dobré - pěkně drží, ale hůře se ovládají. Na sjezdovce nic moc.

Video   ZDE

Sick Day 110

Rozměry 142-110-125mm, radius 18,1 m

Točivé i v obtížných podmínkách, ale náročné na rovnováhu,  předozadně nestabilní.

Video ZDE

Influence

Rozměry 145-115-131mm, radius 21 m

Výborné v prašanu i v rozbitém, na sjezdovce taky ušly, jsou určené spíše na rychlost - stabilní, tvrdší, agresivní, pro někoho ale hůře ovladatelné.

Video ZDE

Prophet 98

Rozměry 132-98-123mm, radius 17,2 m

Super na sjezdovce, v terénu nejsou nic moc.

Video ZDE
 

Robin Kaleta:

Nejvíc ze všeho jsem se těšil na Sick day 125. Od dob kdy Line zrušil své nejširší Prophet 130 mi trochu pořádné prašanovky chyběly. V tomto směru mě Sick day 125 dokonale uspokojily.  Na velkou  rychlost a jakýkoli sníh ale zůstávám u Line Influence. Sir Francis Bacon  jsou nicméně tak univerzální, že po nich sáhnu moc rád, kdykoli se jdu jen tak povozit. 

 
 
Příloha : TEST test-lineskis.xlsx   |  
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS