Historie freeride lyží
Kouzelná prkénka
Pojem freeridová lyže není v podstatě nijak starý. První lyže určené přímo na freeride byly vyrobené koncem 90. let. Těžko se dnes přít, kdo byl vlastně první… Freeskiing zaznamenával v USA revoluci v podobě snahy vyrovnat se snowboardingu. Tak začala evoluce lyží pro freeskiing, jež se začaly jen pomalu vychylovat od parametrů sjezdovkových lyží. Figurovaly zde značky jako Kneissl, Dynastar, Salomon a Rossignol. Prakticky jediný rozdíl oproti sjezdovkovým lyžím byla šířka a u freestylových lyží twintip (zvedlá patka). Když měla freeridová lyže 85mm pod vázáním, byla to ta nejkrutější prašanovka. Dnes tato šířka spadá do kategorie allmountain...
Byly to pionýrské časy freeskiingu, který zaznamenával především v USA velký rozvoj, na který musely lyžařské firmy reagovat. Ty se neobešly bez lyžařů z řad freeskierů, kteří k tomu měli co říct. Seth Morrison byl například prvním jezdcem, který měl svůj vlastní promodel. Bylo to u firmy K2 v roce 1997.
Začátkem nového tisíciletí začaly na nepružnost velkých značek reagovat firmy menší - Ingeous, DB Skis, Line, Capital Skis atd., které začaly experimentovat se specializací se na freeskiing a byly ve výrobě mnohem pružnější. To byl impuls, který trh potřeboval. Značky se začaly pomalu osmělovat a předhánět se v nabídce. Tak se stalo, že rok co rok se do freeskiingové branže namáčely další firmy produkující neustále více modelů a přišel čas na radikální změny podoby a diferenciaci „lyží pro freeskiing“.
V roce 2004 se Eric Pollard postaral o zboření limitů v šířce lyže, když se mu u jeho mateřské značky Line podařilo prosadit promodel Line Proplet 130.
Tím, že se kategorie freeride a freestyle navzájem obohacovaly a prolínaly, vznikl logicky pojem „lyže pro BC freestyle“ (freestyle ve volném terénu). Tak vznikly legendární Pocket Rocket od Salomonu a Seth Pistols od K2, na které navázalo mnoho dalších.