SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Rozhovor s Martinem Černíkem

Rozhovor s Martinem Černíkem

Vloženo: 20.03.2011
Po měsíci Vám přinášíme další rozhovor, který ovšem nebylo vůbec snadné pořídit z důvodu časového vytižení zpovídaného. Vše ale nakonec dobře dopadlo. Dnešní interview není s žádnou zahraniční lyžařskou "star", ale s českým snowboardistou, který stojí za organizací Snowjamu, tripem na Aljašku a mnohými dalšími akcemi - Martin Černík!
Rozhovor s Martinem Černíkem
Rozhovor s Martinem Černíkem
Rozhovor s Martinem Černíkem
Rozhovor s Martinem Černíkem
Rozhovor s Martinem Černíkem
Rozhovor s Martinem Černíkem

Ahoj Martine, začátek března, zima v plném proudu, i když to teď až tak nevypadá. Kde už si všude byl za tuhle sezónu?

Tak tuhle sezonu jsem zahájil v USA, kde jsem jezdil s českou repre, v Breckenridge a Keystone. Pak jsem pokračoval po novém roce na MS v Bracelone na Big Airu, pak Freeride World Tour Chamonix a St.Moritz, no a pak jsem trávil víc čas v ČR. Letos to bylo po 15 letech co jsem jel mistrovství republiky v rampě, taky Evropskej pohár na Klínovci a samozřejmě jsem makal na Snowjamu. Abych se přiznal, tak letos to byla taková klidnější sezona, víc času jsem strávil doma a na českejch horách.
 
 

A jak vypadají tvoje plány na zbytek zimy?

Teď jsem se vrátil z dalšího freeride závodu v rakouském Fieberbrunnu a teď mě čeká Master Class - výukový týden, který opět pořádám a pak se chystám na spring session.
 
 

Na prkně jezdíš už řadu let, ale co tě k němu vlastně inspirovalo? Začal si s ním, kdy většina lidí tady v ČR ani netušila, co to snowboard znamená.

Tenkrát jsem jezdil na skateboardu a v zimě se moc nedalo. Žádný indoor parky nebyly a pak jsem měl možnost koupit jetý prkno, tak jsem do toho šel. Chytlo mě to hned a už jsem z toho neslezl.
 
 

A co na to říkali tvoji rodiče, když si začal s takovým „neznámým“ sportem? Nebáli se o tebe?

Určitě nebyli moc nadšený, obzvlašť v momentě, kdy jsem jim oznámil, že končím s vysokou školou a budu jen jezdit. Ani mě tenkrát nenapadlo, jak to všechno bude a samozřejmě se rodiče o mě báli. Obzvlašť při natáčení na Aljašce. Pak si nějak zvyknuli, věděli, že mě stejně nezastaví.
 
 

Na podzim 2010 jste s klukama světu představili dokumentární film „Aljaška v prašanu“. Co byl pro tebe nejsilnější zážitek z tohohle tripu?

Měl jsem velkou radost, že mě napadnul projekt, kterej se podařilo realizovat. Je to úlet, ale vždycky mě okolnosti přivedou do nějaké situace a něco vznikne, jako to bylo s DVD snowboardové školy, Snowjam nebo Surfové závody. Beru to jako výzvu a snažím se to dotahovat do konce. Aljaška byl dalši nápad a jsem rád, že jsem tam mohl vzít kluky a ukázat jim to nejlepši co se dá na sněhu zažít.
 
 

Máš na ní i nějaké špatné vzpomínky? Nějaká komplikovaná situace, kdy sis říkal: „Co tady vlastně dělám?“

Samozřejmě to nebylo vždy přijemné. Člověk musí řešit situace a nesmí dělat chyby. Já jsem jednou spadnul do trhliny a měl jsem štěstí, že jsem se zachytil celkem nahoře, Taky se mě tam zabil můj skvělej kámoš Tommy Brunner, kterej mě Aljašku představil, to byla pro mě opravdu rána.
 
 

Procestoval jsi hodně zemí a na hodně místech si jezdil freeride. Jsou nějaké rozdíly v lavinové prevenci např. mezi Evropou a Amerikou? Protože rozdíly mezi typy sněhu jsou poměrně veliké…

Myslím, že v USA lidi vědí víc do čeho jdou. Bez pípáku, lopaty a sondy vás nikam mimo sjezdovku nepustí. Tady v ČR na to většina lidí kašle a pak je to samá nehoda, když jedou do Tater...
 
 

Ještě zůstaňme u freeridu. Stalo se ti někdy, že už jsi stál nad lajnou, kterou sis vybral, ale raději si to „odpískal“, protože se ti to zdálo moc nebezpečné?

Kdyz jedeš, tak už to úplně odpískat nemůžeš, ale stalo se mi, že jsem musel v půlce vyjet do strany a počkat až přelítne lavinka, jinak by mě sejmula.
 
 

Další sport, kterýmu se věnuješ, je surfing. Bereš ho jako doplňující sport ke snowboardu nebo je to pro tebe to samý jako SNB?

Určitě je to doplněk, zábava a něco nového. Surfuju od té doby co jezdím za Quiksilver, už asi 12 let, vždycky když to jde a je to fakt paráda. Právě proto se zase těším do Francie, kde opět děláme mistrovství CZ & SK v surfingu - www.surfchamp.cz
 
 

Kde je tvoje vysněné surfařské místo, kde by sis rád zajezdil?

Hawai a tam jsem byl vloni na jaře. Letěl jsem tam hned z Aljašky a dal jsem si luxusní session na Maui v Honolula Bay. Pak jsem byl i na Kauai a Oahu, bylo to fakt skvělý a určitč bych se tam chtěl nekdy vrátit.
 
 

V létě ses stal tátou, jak zvládáš rodičovské povinnosti?

Moc mě to baví. Můžu říct, že je to to nejlepší, co jsem zatím zažil. Je to fakt úplnej úlet. Akorát se mi už nechce tak cestovat, hlavně daleko a na delší dobu. Toho jsem si ale užil dost, takže mi to nevadí. 
 
 

A nezměnil jsi kvůli tomu svůj postoj ke snowboardingu?

Kvůli tomu ne, ale celkově už to dělám fakt dlouho a je dobrý poznávat v životě nové věci. Takže jsem stejně měl v plánu trochu ubrat plyn. Drtil jsem to 12 let fakt hodně, ani nevim, kde jsem byl kolikrát, ale znám to po světovejch horách fakt dobře. Tak je čas být chvilku doma.
 
 

Popravdě… Vymyslet otázku, kterou ti ještě nikdo nedal je skoro nadlidský úkol, proto – je tady nějaká otázka, na kterou se tě ještě nikdo nezeptal, ale ty bys na ni rád odpověděl?

Ani nevím…všichni se mě poslednich 10 let ptají na to samé :)
 
 

Chtěl bys vzkázat něco na závěr našeho rozhovoru?

Určitě velké poděkováni sponzorům (Red BUll, Quiksilver, LIB Technologies, Level, DC a Snickers/Nutcase) rodičům, kámošům, přítelkyni, přírodě a vůbec všem!
 
 
Díky moc za tvůj čas!
 
 
 
Autor: Jakub Čada
 
 
 
 
OAeV - Alpenverein

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS