Francouzská inspirace
Středisko, které se stalo mou inspirací na celou nadcházející sezónu.
Díky propojení lze lyžovat ve 3 údolích s použitím 1 permanentky, které však nelze projet snad ani za týden, protože se jedná o 600km sjezdovek a tvoří tak největší lyžařskou oblast světa. Svou nadmořskou výškou resort zaručuje dobré sněhové podmínky na začátku i na konci sezony. Do této nadmořské výšky jsem dojel ve večerních hodinách, kdy se cesta divokými serpentinami zdála být nekonečná, avšak po ranním probuzení stál výsledek rozhodně za to!
Díky zajímavé shodě okolností, jsem se mohl dostat do střediska Val Thorens o něco dříve než zbytek PL teamu, což pomohlo k napsání této recenze. Středisko se nachází v pohoří Savojské alpy, ze kterého vystupuje mimo jiné i nejvyšší hora Evropy Mont Blanc (v překladu z italštiny „Bíla hora“ se svou výškou 4 810 m n. m.). Do střediska se lze dostat z mnoha lokací, a to buď autem, nebo rovnou na lyžích z jiných středisek a údolí. Pokud budete mít zařízeno ubytování jako my přímo ve vesničce Val Thorens tak vám nezbývá jiná možnost než projet přes dlouhé serpentiny až k samotné vesničce. Druhou variantou je možnost ubytování se v jiném údolí a přijet tak do střediska na lyžích. Počítejte však, že strávíte drahocenný čas na lanovce místo v prašanu. Kompromisem těchto variant je však město Orelle, které leží ve velmi blízké vzdálenosti od dálnice A43. Zde leží kabinková lanovka, která vás přepraví do jedné z nejlepších části střediska. Město Orelle leží ve velmi malé nadmořské výšce a kabinka překonává velké převýšení, kde vyjíždí až do výšky 2350 m. n. m. Tady bych chtěl upozornit, abyste se z horní stanice této lanovky nepokoušeli sjet do města Orelle! Jak bylo zmíněno výše, dolní stanice leží opravdu nízko, a i když k tomu podmínky svádějí, nedoporučuji, pokud si nechcete udělat pěší turistiku.
Samotný Val Thorens je prošpikován lanovkami. Na lyžích vyjíždíte z apartmánu a nastupujete na lanovku přímo ve městě. Něco podobného můžete také zažít v ParkCity, Utahu. Je to obrovský kotel, do kterého ústí mnoho propojených lanovek mnohdy vyrážejících z terminálů nikoliv po jedné, ale po třech a končící na hřebeni. Díky tomu nabízejí spousty traverzů k jednotlivým sjezdům. Tady bych rád upozornil, abyste si jednotlivé sjezdy prohlídli předem a to buď z lanovky, nebo dalekohledem, protože dostat se do sjezdu, který končí krkolomnými skalami s velmi těžkou obtížností, není problém. Okolo Vás se rozprostírají opravdové hory, žádné mírné pláně či lesnaté vrcholky. Tomu také odpovídá délka všech lajn, které je možno sjíždět. Středisko se může na první pohled zdát masové, ale toto zdání často klame a první dojmy můžou být trochu skličující. Přeci jenom toto středisko patří do top a díky tomu počet lyžařů je opravdu obrovský. Proto bych toto středisko doporučil zdatnějším freeriderům a i výsledný freeride guide se bude věnovat náročnějším sjezdům. Tyto sjezdy často ukrývají powder i když v posledních dnech nesněžilo.
Středisko je opravdu velké a tak jsme se zaměřili převážně na část Orelle a severní stranu Val Thorens, kterým se budeme věnovat v následující guide. Resort jsme začali objevovat nejprve ze severní strany hned z prvních lanovek, které se nám nabídly. Trasa č. 1 obsahuje pěkné prahové dropy, u kterých se můžete předvést sedícím „ šponům“ na lanovce. Z této první trasy se můžete dále dostat na freeridové lajny č. 2 viz mapka. Tato lanovka slouží spíše na dosažení tras na jižní straně, protože místa k freeridu zde není mnoho, z důvodu umístění lanovky do údolíčka mezí vrcholem Peclet a Pointe de Thorens. Trasy č. 3. a 6. jsou klasické trasy, kde máte přehled o místě, kde se nacházíte a kam jedete. Na většinu výše zmíněných tras si budete muset přivstat, jestliže budete chtít jezdit první lajny. Trasy č. 5 doporučuji zkouknout dříve než se do nich pustíte, nejlépe z lanovky. Jsou zde hodně prudké, exponované pasáže se skalnatými prahy, které nelze objet. U trasy č. 4 čekejte mnoho skalnatých dropu, do kterých se pouštějte jen při velmi dobré sněhové nadílce.
Při přejezdu na jižní stranu vás čeká to nejlepší, co jsme zde zažili. Na jižní stranu se dostanete lanovkami Cime Caron a Grand Fond, které se mohou otevřít později, jestli-že předešlou noc sněžilo a lavinová situace není optimální. Jednotlivé trasy se zde liší hlavně svou délkou. Trasy č. 1 a 7. patří do nižší obtížnosti. Z lanovky Peyron se dostanete na sjezdy ležící na levé straně č. 2. Dle mapky tato trasa nevypadá nijak obtížně, ale opak je pravdou. Trasy vyžadují vysokou míru orientace v terénu a zkušenosti. Často se zde stává, že nezkušení freerideři se musí pěšky vracet. Trasy č. 4 mají nástup z Caronu, tzn. v případě opakování této lajny budete muset absolvovat kolečko přes severní stranu hory. Sjezdy jsou zde typu „Alaska spines“, které nejezdí mnoho lyžařů. Na trase č. 3 rozhodně moc freeriderů nenajdete. Jde o okružní sjezd kolem hory, která vás opět přivede s pomocí patnáctiminutového „hiku“ zpět na horní lanovku Orelle. Opět se zde budu opakovat a konstatovat, že v žádném případě se zde nepokoušejte sjet k dolní stanic Orelle. Trasy č. 5 se nacházejí na levé straně lanovky a pod samotnou lanovku. U jedné lajny v průsmyku zde prochází čtyř sedačková lanovka, která nabízí perfektní terén s mnoha možnostmi sjezdu. Jsou zde skály, kterým se však lze vyhnout, pokud zrovna nebude mít svůj den. K trase č. 6 se lze dostat pomocí traverzu z lanovky Rosael a severní lanovky Col. Doporučuji však první variantu z důvodu delšího a prudšího sjezdu právě v tomto místě.
Návštěva tohoto střediska se stala velkou inspirací pro nás pro všechny. Středisko, které je propojeno s mnoha dalšími středisky v jiných údolích nabízí opravdu hodně terénu, který se nedá objevit za pár dnů. Zde nelze konstatovat tak jako u mnoha jiných středisek, že jezdíte stejný, již poznaný terén stále dokola. Naopak každou jízdou objevujete nové a nové vámi nepoznané prašanové místa a tím se středisko stává místem a inspirací, kde se opět budete chtít vracet.
Na závěr bychom také chtěli poděkovat středisku Val Thorens za spolupráci a vstřícnost, kterou našemu týmu poskytli.
Fotogalerie: http://www.powderline.cz/cs/pics/gallery/detail/val-thorens-francie/
Video: http://www.powderline.cz/en/videos/all/detail/powderline-production-val-thorens/