SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Test splitboardu od Jones Snowboards

Test splitboardu od Jones Snowboards

Není třeba vleku

Vloženo: 12.03.2013
Dostal se mi do ruky splitboard od firmy Jones Snowboards a chtěl bych se podělit o své dojmy z této zkušenosti. Testování proběhlo na Pustevnách během dvou únorových víkendů.  Na úvod si řekneme, co že to je ten splitboard. Splitboard (dál už jen Split) je podélně rozříznutý snowboard, který má sloužit k výstupu na vrchol jako na skialpech a po složení dohromady, ke sjezdu na klasickém snowboardu. Split se vyvinul hlavně pro snowboardisty, kteří nechtěli tahat sněžnice a chtěli se obejít bez vleků a podobných vymožeností.

  Krátké představení si zaslouží značka Jones Snowboards. Před pár lety jí založil Jeremy Jones, kterého doufám není třeba představovat. Značka je zaměřena na výrobu snowboardů pro freeride v té nejvyšší kvalitě. Nyní nabízí všechny jejich modely prken v klasickém provedení, Split provedení nebo karbonový Split. Měl jsem možnost testovat model Solution 164 ve split provedení se systémem Voile.

  Jak se liší Split od normálního prkna, kromě toho, že je na dvě půlky ? Systém upevnění vázání. Co jsem měl možnost poznat existují dva základní systémy. Voile a Karakoram. Voile je starší a není technicky tak daleko jako Karakoram. Osobně jsem vyzkoušel pouze Voile, ale v přiloženém videu a podle ohlasů lidí, co vyzkoušeli oba systémy, je prostě Karakoram lepší. Hlavně kvůli rychlosti přechodu mezi šlapacím a sjezdovým módem prkna. Voile systém je univerzálnější, protože umožňuje použití vlastního vázání, které se přišroubuje na kovové lyžiny. Tyto lyžiny se pak upevňují napevno ke sjezdu nebo jen za špičku na šlapání, viz obrázky. Výhodou Voile sytému může být tedy fakt, že na něho můžete přišroubovat vlastní vázání a nemusíte si kupovat další vázko speciálně na Splita.

  Jak se testovalo? Nazul jsem to a hurá nahoru. Možností jsem moc neměl, tak jsme vyrazili s bráchou dva víkendy po sobě do domovského resortu Pustevny. Vzhledem k tomu, že počasí během testování nám moc nepřálo, tak jsme jeden víkend pouze šlapali a druhý víkend kydlo, tak šlapání nepřipadalo v úvahu.
 
  Šlapací mód je prostě super. S použitím stoupacích pásů se dostanete kam potřebujete, i když je všude tuna prachu. Složení nebo rozložení včetně nasazení stoupacích pásů potřebuje svoje know-how. Doporučuju nováčkům v oboru skialpinismu vzít si s sebou někoho zkušenějšího, jinak si zaděláte na pár nepříjemností. Hlavně nasazování pásů a tlapkání do kopce vyžaduje trochu cviku.

  Hlavní obavu jsem měl z jízdních vlastností desky při sjezdovém módu. Po složení a pár projetí se moje obavy rozplynuly a musím usoudit, že s deskou se kvalitně projedete na sjezdovce i v prachu. Deska celkově byla měkčí než jsem zvyklý, těžko říct jestli to je tím, že je na dvě půlky nebo přímo vnitřní konstrukcí. Neměl jsem možnost porovnat s ostatními Splity. Deska i s vázáním je o dost těžší než klasické prkno, takže počítejte s tím, že budete muset trochu potrénovat.

  Celkově bych hodnotil Splitboard od Jonese na výbornou a doporučil bych vyzkoušet systém Karakoram. Ten by měl odstranit těch pár mušek, které má systém Voilé a dopřát rychlý přechod mezi šlapáním a sjezdem. Další neduh bych zmínil povrchovou úpravu desky. Při těžkém sněhu se sníh lepí na desku a zůstává tam. U snowboardu jsem tohle nikdy neřešil, ale když už s sebou máte tahat několik kilo nahoru nebo ten sníh co chvíli oklepávat, tak to nepotěší.

  Tímto bych chtěl poděkovat Filipu Pasekovi z HonkyTonk shopu zprostředkování zapůjčení desky.  Desky od Jones Snowboard si můžete koupit za akční ceny právě u HonkyTonk, kde vám navíc obsluha náležitě poradí s výběrem.

Video k Voile systému : ZDE
Video k Karakoram systému : ZDE a ZDE

Autor: Tomáš Zelinka
 
 
SOVA SKI SHOP

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS