SnowFilmFest

Powderline - freeriders website

Česká verze   English version
Rozhovor s Vojtou Veselým

Rozhovor s Vojtou Veselým

aneb volná pata nade vše

Vloženo: 23.01.2011
Máme zde pro Vás další rozhovor, ve kterém se podíváme na zoubek lyžaři z krušnohorských luhů a hájů - Vojtovi Veselému. Vojta je sportovec tělem i duší, má za sebou několik úspěchů z běhu na lyžích, ale v poslední době propadl jinému sportu s volnou patou - telemarku.
Rozhovor s Vojtou Veselým
Rozhovor s Vojtou Veselým
Rozhovor s Vojtou Veselým
Rozhovor s Vojtou Veselým
Rozhovor s Vojtou Veselým

Čau Vojto, mohl by ses nám krátce představit?

Čau, jmenuji se Vojta Veselý, narodil jsem se před pár lety v horách Krušných na Tři krále. Ve čtyřech jsem dostal na nohy klasický žlutý plastový prašanky s červenýma řemínkama na boty a brousil svah před barákem. Celý dětství jsem díky rodičům prožil v přírodě, ať už na běžkách, nebo orientačním během.
 
 

Co nebo kdo Tě přivedl k telemarku? Není to přeci jen úplně běžný způsob lyžování.

Celý život jsem měl volnou patu během mé kariéry lyžaře běžce. Před 5 lety vymyslel Andrew Newell v Americe ve spolupráci s firmou Fischer freestyle běžky s názvem Jibskate pro rošťáky, co si po tréninku chtěj hopsnout a nezlámat závodky. To jsou teprve čerchmantský prkýnka panečku. Sehnal jsem je a začal zkoušet bedny, raily a skoky. Předloni jsem zkoušel pozávodit i s freeskierama na Klínovci, kde byl slope style. A během jamu druhej den jsem oskalpoval několik kamarádů freeskierů včetně Robina Holuba… :-D. Zlom nastal, když moc nevycházela zima a bylo spíš víc ledu než sněhu. Na běžkách se nedalo skákat. Dostal jsem se na fakultu tělesný výchovy a běžky po letech opustil. Na kopci poletoval můj kamarád Tomáš „Králýk“ Král jak Sondre Nordheim s volnou patou a bylo jasný, že musím mít telemarky. Vidina ostrých železných hran a pevnějších bot, freeski, tuleních pásů, freeridu byla jasná. Následně jsem ve škole potkal rošťáka z Krkonoš Adama Brožka a ten mi taky pomoh k volný patě.
 
 

Slyšel jsem, že máš celkem zajímavé sportovní úspěchy mimo telemark. Mohl by ses pochlubit?

Celý můj život byl na běžkách a v lese během orientačního běhu, přes léto na kajaku nebo horským kole. Na běžkách jsem to dopracoval na hranici juniorský repre a připsal si za tu dobu mistra republiky ve štafetě a 6 bronzovejch placek z MČR.
 
 

Proč zrovna běžecké lyžování?

Jak to často bývá, přivedli mě k bílý stopě rodiče. Zkoušel jsem i hokej, ale já bych chtěl dávat všechny góly sám tak jsem mastil do stopy. Mamka závodila v biatlonu a pak trénovala běžecký lyžování, takže jsem byl takřka pořád na sněhu. Trénoval jsem, prohrával i vyhrával, bavilo mě to a i bych řekl, že šlo, na soustředění potkával Lukáše Bauera, takže jsem byl běžec na lyžích.
 
 

Chtěl bys v telemarku, jak se říká „prorazit“, tedy fotit, natáčet videa a závodit? Nebo spíše jezdit pro své vlastní potěšení?

Nemyslím si, že by mě znovu naplňoval stres ze závodů, přípravy atd. Každopádně mě telemark baví a je to můj největší koníček. Určitě nemám v plánu hoblovat sjezdovku v bránách, můj názor je, že telemark patří do přírody, na zdolávání kopců nahoru i dolů a užívání si volnosti a vyřezávat oblouky do bílýho prachu. Ticho okolní přírody, nádherný výhledy atd. Ale závody typu freeride tour by mě bavili, ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Nepovažuju se za drsnýho a zkušenýho freeridera, uživám si sněhu v tele pokleku a to mě naplňuje. Když bych měl někdy možnost, určitě bych to zkusil.
 
 

Plánuješ nějaký výlet za hranice ČR? Kam to bude?

Chtěl bych letos určitě vyrazit. Loni v rámci školy jsme společně s Áďou Brožkem navštívili Alpe d´Huez, kde nám abnormálně přálo počasí a 5 dnu přes noc kydalo a přes den byl azurit. Já jsem si výlet trochu posr….. protože třetí den jsme si na after party Světového poháru skicrossu, který během našeho výletu probíhal, vyvrk kotnik a nešlo s tím jezdit. Shit happens.
 
 

Sleduješ nějakým způsobem česko-slovenský freeriding? Koho vidíš jako jezdce
s budoucností v tomto našem sportu?

Sleduju, co se dozvím z netu, časopisů, od kamarádů atd. Jsem krátce v tomhle odvětví bílý stopy a není mi souzeno nějak hodnotit dění u nás, pár lidí už jsem poznal a snad poznávat budu.
A mým názorem na toho jezdce? Nevím, freeride obecně je dost náročnej na prachy, protože potřebuješ do velkých hor pro zkušenosti a tím pádem nemůžem mít mladý střelce jako ve freeski. Sponzoři potřebujou, aby Tě viděli lidi, abys vyhrával závody. To ve freeridu, kdy seš ve dvou lidech ještě třeba s fotografem v horách nikdo nevidí. Ale to je freeride, to se mi líbí a řešit kdo je větší negr ve freeridu není v mých silách a ani nechci. Freeride je o pocitu ne o tabulkách s čísly.
 
 

Každý asi má partu, se kterou jezdí nejraději na kopec. S kým jezdíš ty?

Tady u nás v Krušnejch kopcích není takový procento týpků, co by lítali po kopcích po svých jako u Krakonoše na severu nebo u Klostermana na jihu, na druhou stranu jsem rád, protože nejsou sježděný téměř žádný kopce. Nejvíc vyrážím s Tomášem Králem… není kopec, který by neznal. Je to krušnohorskej patron a zná takových tajných svahů, že každej výlet je neopakovatelnej. No a letos musím vyrazit s potomkem Krakonoše Brožou.
 
 

Rozhodl ses psát pro powderline, kdo Ti představil tento web, popř. kde ses o něm dověděl?

Baví mě telemark a věřím, že bych mohl sem tam něco kloudnýcho sesmolit o volný patě. Powderline mi ukázali jemnost pán Dominik a pan nadlesní Adam Brožkových.
 
 

Jak vidíš svoji budoucnost na poli ježdění? Máš nějaké velké plány?

Chtěl bych si sjet co nejvíc kopců v co nejvíce zemích….kam mě prašan zavede uvidíme. Letos je super zima takže lítám po kopcích, co před lety vybral praotec Čech. Snad letos někde poměřím freeridový síly s bandou kamarádů. Jěště mi zbývá (snad) rok a půl ve škole a potom bych chtěl zmizet poznat velký kopce plný prašanu, jiných lidí atd.
 
 

A nakonec se musím zeptat. Co Tě na tomhle sportu (telemarku, freeridingu) nejvíce baví?

Volnost, příroda, volná pata, lehkost prašanu, čistota, kamarádství, respekt, úcta.
 
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/211471294100001-lyzovani/?streamtype=WM3
 
Autor: Jirka Zelinka
 
 
OAeV - Alpenverein

Partneři & Sponzoři

Powderline.cz - ISSN 1805-7462
Portál o ježdění ve volném terénu. Naleznete zde reportáže z výletů, tipy a triky pro vybavení, průvodce novými oblastmi apod.
Copyright © 2009 POWDERLINE | Design by Agentura MK | Valid XHTML 1.0! Valid CSS! | RSS